Występowanie, siedliska: Cała kula ziemska, poza Europą i Antarktydą.
Tryb życia: Krokodyle żyją głównie w wodach słodkowodnych, jednak niektóre z tych gatunków mogą przebywać w wodach słonowodnych. W strefach gorących w okresach suszy chronią się przed ciepłem zagrzebując się mul i zapadając w sen. Najsprawniej poruszają się w wodzie. W czasie odpoczynku rozwierają paszczę , co pozwala im na schłodzenie organizmu, a także usunięcie resztek pożywienia z jamy ustnej przez małe ptaki żyjące w symbiozie. W czasie odpoczynku spowalniają się wszystkie procesy życiowe krokodyli, dzięki czemu oszczędza energię.
Polowania: Krokodyle polują na mniejsze zwierzęta, takie jak ryby, ptaki, małe ssaki. Długo leżą w wodzie obserwując swoją ofiarę, po czym przystępują do ataku, są przy tym bardzo zwinne i szybkie. W czasie ataku próbują wciągnąć ofiarę do wody, gdzie mają więcej pola do działania. Ogłuszają zazwyczaj zdobycz za pomocą ogona w celu jej utopienia. W przypadku polowań na duże ssaki, kilka osobników na raz atakuje ofiarę rozszarpując ją na kawałki, połykając w całości poszczególne części.
Odżywianie: Mniejsze ssaki, ryby, ptaki wodne.
Rozmnażanie: Przed kopulacją krokodyle stosują rytuał zalotów, polegający u samca na puszczaniu baniek powietrznych z paszczy oraz uderzając i ogonem powierzchnię wody. Po całej ceremonii dochodzi do kopulacji, która trwa tylko minutę i kończy się zapłodnieniem wewnętrznym. Gniazdo buduje samica z błota, szczątków roślinnych i liści, a następnie składa tam ok. 50 jaj. Dzięki specjalnej budowie gniazda panuje tam temperatura ok. 32 st. C.